Damar TerimleriVaris Hakkında Tıbbi Terimler

Kronik Venöz Yetmezlik (KVY)

KVY, kalbe dönen ve oksijence fakir kanı taşıyan bacak damarlarını etkileyen, zamanla ilerleyen ve kötüleşen tıbbi bir durumdur. KVY belirti ve semptomları, ağrı, huzursuzluk, şişme ve bacaklarda yorgunluğun yanı sıra deri hasarı ve ülser içerebilir. Varis tedavi edilmediği takdirde KVY’ye ilerler.

Ven

Ven, oksijeni azalmış kanı kalbe geri taşıyan damardır, toplardamar olarak da adlandırılır.

Bacak Damar Anatomisi

VarisHakkinda.com Perfator VenlerBacak venöz sistemi temel olarak aşağıdakileri içeren bir damar ağıdır:

1. Yüzeysel venöz sistemi: Cilt yüzeyine yakın bulunan toplardamarlardır.Yüzeysel venöz sistemde iki ana damar vardır: Büyük safen ven ve küçük safen ven.

2. Derin damarlar: Bacak kasları arasında bulunan derin büyük toplardamarlardır.

3. Perforator damarlar: Derin damarlarla yüzeysel damarları bağlayan toplardamarlardır.

 

VarisHakkinda.com Ven Gösterimleri

Varisli Damarlar

Varisli damarlar, toplardamarların kırmızı, mavi veya mor renge dönüşerek genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hale gelmiş halidir.

Örümcek Damarlar

Örümcek damarlar genellikle bacaklarda görülen, kırmızı veya mavi renkli, örümcek ağına bezeyen ve ciltte bir dizi alana yayılabilen damarlarlardır. Varisin aksine, örümcek damarlar daha incedir ve genellikle cildin yüzeyinden dışarı doğru çıkıntı yapmazlar.

Damar Kapağı (Valf)

VarisHakkinda.com Ven KapaklarıSağlıklı bacak damarları, kanın kalbe geri gelmesine yardım etmek için açılıp kapanan küçük narin kapaklar içerir. Bu kapaklar valf olarak adlandırılır. Damarlar kanın yer çekimine karşı bacaklardan kalbe doğru akmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Valfler, bunun gerçekleşmesi için kan akışı ve basınç kontrolüne yardımcı olur. Yaş ve vücuttaki diğer stresler ile, bu valflar zayıflar ve kan dolaşımını düzenleme yeteneğini kaybedebilirler.

Venöz Reflü

Sağlıklı bacak venleri (toplardamarlar), kanın kalbe dönüşüne yardımcı olmak için açılan ve kapanan kapaklara sahiptir. Kanın bacaklardan kalbe geri dönmesini sağlayan kapaklar hasar gördüğünde, kan yerçekimi etkisiyle geri kaçar. Bu durum venöz reflü olarak tanımlanır.

Ülser

Kronik venöz yetmezlik tedavi edilmeden bırakılırsa, bacaklar hastalığın ülser denilen daha şiddetli bir evresine geçer. Cildin yüzeyinde ağrılı yaralar oluşur. Normalde ülser ayak bilekleri veya alt bacak yakınında görünür ve KVY’den etkilenmiş damarlardan gelen artan kan basıncına ve sıvı toplanmasına neden olur. Yaraları çok acı verici olabilir ve hemen bir doktora görünmek gerekir.

 

Tanı Terimleri

Renkli Doppler Ultrasonogrfi

Toplardamarların çıplak gözle veya el muayenesi ile anlaşılması mümkün değildir. Kan akış hızını ölçmek için ses dalgalarını kullanan bu prosedür, varis veya KVY taraması için kullanılan en popüler yöntemdir. Renkli Doppler ultrason kan akımının yönü ve hızı, damarların yapısı hakkında bilgi verir.

Venogram

Bacak kan damarlarını görmek için x-ışınları kullanan bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemde, kontrast adı verilen, damarlardaki kanın X-ray’de görülebilir olmasını sağlayan,  enjekte edilebilir bir boya içerir.

 

Tedavi Terimleri

Skleroterapi

Skleroterapi, varis ve örümcek damarların kapatılmasında kullanılan bir yöntemdir. Damar içerisine enjekte edilen ilaçlı bir solüsyon ile damarın yapışarak kapanması ve tekrar kan ile dolmaması sağlanır.

Stripping (açık cerrahi)

Kasık, ayak bileği veya bazen diz hizasından yapılan iki küçük kesi ile varis görülen toplardamarın çıkartılması işlemidir.Varis ameliyatı genel anestezi veya sadece bacakların uyuşturulduğu spinal yada epidural anestezi ile yapıldığı gibi varisli damarların çevresinin bölgesel olarak uyuşturulduğu lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

Kateter

Uzun, ince ve tüp şeklinde olan medikal malzemeye kateter adı verilir. Kateter, varis hastalığının minimal invaziv denilen dokularda en az hasar oluşturularak gerçekleştirilen girişim yöntemi ile tedavisinde kullanılmaktadır.

Endovenöz

Damar “içi” uygulama.

Ablasyon

Varisli damarın kapatılması işlemi.

Endovenöz Radyofrekans Ablasyon

Damar içinin radyofrekans enerjisi kullanılarak kapatılması işlemidir. Bu işlem, damar duvarında bulunan ve kollajen denen yapıyı tahrip ederek, damar duvarının büzülmesine ve damarın kapanmasına yol açar.

 Endovenöz Lazer Ablasyon

Damar içinin lazer enerjisi kullanılarak kapatılması işlemidir. Bu işlem, buhar kabarcığı oluşturmak için kanın kaynamasına ve hastalıklı damarı kapatmak için koagüle olmasına neden olan laser enerjisi sağlar.