Varis ve örümcek damarlar arasındaki fark nedir?

Varis genellikle bacaklardaki cilt üzerinde oluşan mavi, kırmızı veya mor renkli, bükülmüş, şişkin ve genişlemiş damarlardır.

Örümcek damarlar genellikle bacaklarda görülen, kırmızı veya mavi renkli, örümcek ağına bezeyen ve ciltte bir dizi alana yayılabilen damarlarlardır. Varisin aksine, örümcek damarlar daha incedir ve genellikle cildin yüzeyinden dışarı doğru çıkıntı yapmazlar.

Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) nedir?

Varis tedavi edilmezse, Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) adı verilen daha ciddi bir hastalığa ilerleyebilir. Zaman geçtikçe kötüleşen ağrı, şişlik, huzursuzluk ve bacak yorgunluğu, deri hasarı ve daha ciddi vakalarda yara gibi belirti ve semptomlarla sonuçlanır.

Kimler varis için risk altındadır?

Aşağıdaki faktörler varis gelişimi riskini arttırabilir:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Aile öyküsü
 • Ağırlık kaldırma
 • Sık hamilelik
 • Ayakta durmayı gerektiren meslekler
 • Aşırı kilo
 • Sık hamilelik
Varis hastalığından nasıl korunabilirim?

Aşağıdakiler, varis ile ilgili belirti ve bulguları kontrol etmeye yardımcı olabilir:

 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak
 • Kilo fazlalığı mevcutsa ideal kiloya gelmek
 • Otururken ayakları uyluk seviyesinin ve yatarken kalp seviyesinin üzerine kaldırmak
 • Bel, uyluk ya da bacak etrafında sıkı giysilerden kaçınmak
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak
 • Uygun bir egzersiz planı ile baldır kaslarını güçlendirmek. Haftada 3-4 gün, 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar tercih edilmeli, ağırlık kaldırmak gibi zorlayıcı sporlardan uzak durulmalı.
Varis belirtilerini göz ardı edersem ne olabilir?

Tedavi edilmediği takdirde varis, zamanla artan ve tedavi etmesi daha zor olabilen, venöz hastalığın daha ciddi bir formu olan kronik venöz yetmezlik hastalığına ilerleyebilir.

Varis kozmetik bir sorunmudur?

Varis genellikle kozmetik bir sorun olarak algılanır. Ancak varis tedavi edilmezse damar hastalıklarının daha ciddi bir formu olan kronik venöz yetmezlik (KVY) hastalığına ilerleyebilir. KVY tedavi edilmezse, bacak ağrısı, şişlik, huzursuzluk, deri hasarı ve ülser gibi giderek ciddi belirti ve bulgularla sonuçlanan ilerleyici bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Her hastada tedavi gerekli midir?

Tedavi gerekliliği ve tipi hastaya göre değişir. Genelde bireyi rahatsız edici görüntü bozukluğu, ağrı ve şişliğe yol açan varisler tedavi edilmelidir. İleri derece varisler, özellikle ciltte renk değişikliği ve yara varsa, mutlaka tedavi edilmelidir. Varis tedavisinde iki ayrı sorunun birlikte giderilmesi önemlidir. Dıştan görülebilen varislerin tedavi edilmesinden daha önemli olan nokta, altta yatan ve toplardamar içindeki basıncın artmasına yol açan sorunun giderilmesidir. Böylece hastanın görüntü sorunu giderildiği gibi ağrılar ve bacaktaki şişme de düzelir.

Varis nasıl tedavi edilir?

Varis geçmişte stripping denilen bir tür açık cerrahi yöntemi ile tedavi ediliyordu. Günümüzde gelişmiş minimal invaziv tedavi yöntemleri ile varis tedavi edilebilmektedir. Varis çorapları gibi tedaviler genellikle ilk belirtileri yönetmek için bir seçenekdir. Varisi ortadan kaldırmak ve KVY’ye ilerlemesini durdurmak için tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi öğrenin.

Endovenöz ablasyon yönteminin ven stripping (açık cerrahi) farkı nedir?

Ven stripping’inde, kasık ve baldırda kesi yapılarak cerrahi bir alet aracılığı ile hastalıklı ven (damar) bacaktan dışarı çıkarılır. Endovenöz ablasyonda ise diz veya bazen bilek hizasında küçük bir kesi yapılmakta ve damar içi uygulama yöntemi (endovenöz) ile ven kapatılarak yerinde bırakılmaktadır. Endovenöz ablasyon yöntemlerinde, ven stripping‘e göre çok daha az ağrı ve morluk görülmekte ve sosyal hayata daha hızlı dönüş yapılmaktadır.

Endovenöz ablasyon tedavisi sağlık sigortaları tarafından karşılanıyor mu?

23 Mart 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde, endovenöz radyofrekans ve lazer ablasyon yöntemleri geri ödeme kapsamı içerisine alınmıştır. SGK’ lı hastalar, endovenöz radyofrekans ablasyon ile devlet hastanelerinde tedavi olabilir. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olmak isteyen hastalar, SGK tarafından onaylanan miktarda fark ücretini vererek tedavi olabilirler. Özel sigortaların çoğu, sigortalının poliçesi kapsamında endovenöz radyofrekans ablasyon tedavisini ödemektedir.

Varis kremleri ile varisten korunmak mümkünmüdür?

Varis gelişimini engelleyecek bir ilaç bulunmamaktadır. Değişik kaynaklarda belirtilen varis önleyici kremlerin bilimsel olarak yararı gösterilememiştir. Bu nedenle alınabilecek en önemli önlemler kilo kontrolü, düzenli egzersiz, uzun süre sabit pozisyonda kalmama ve koruyucu varis çorabı kullanmaktır.

Varis çorabı nasıl giyilmelidir?

Varislerin yerleşimine göre dizaltı, dizüstü veya külotlu varis çorapları önerilmektedir. Hastalar en kolay dizaltı varis çoraplarını kullanabilmektedir. Hafif, orta, yüksek ve çok yüksek basınç uygulayan varis çorapları mevcuttur. Korunma amacıyla hafif basınçlı çoraplar yeterlidir. Ancak varis ve şişliği olan hastalar daha yüksek basınç basınçlı çorapları giymelidir. Varis çorabı pek çok kişi tarafından yanlış kullanılmaktadır. Varis çorabı hastanın toplardamarlarının en boş olduğu aşamada giyilmelidir. Öncelikle hasta yatağa yatmalı ve bacağını 5-10 dakika yukarı kaldırmalıdır. Ardından varis çorabını giymelidir. Gün içinde ayakta kaldığı süre içinde varis çorabı ile dolaşmalıdır. Gece yatarken çorabın giyilmesi gerekli değildir.