Varis Hakkında

Varis yaygın olarak sadece kozmetik bir sorun olarak algılandığından, birçok hastanın tedavi olmak için bir hekime danışmadığı görülmektedir. Varis hakkında toplumda yanlış ve eksik bilgiler bulunmakta, varisin nedenleri ve tedavi alternatifleri yanlış anlaşılmaktadır.

Varis ve KVY hakkında gerçekten ne kadar bildiğinizi öğrenmek için kısa bir test yapın.

 

Varis nedir ve neden oluşur?

Toplardamarların içinde, kanın kalbe doğru tek yönde hareketini sağlayan ve kanın ayaklara doğru geri kaçışı önleyen kapakçıklar bulunur. Çeşitli nedenlerle hasar gören bu kapakçıklar, artık işlevini yerine getiremediğinden, kanın bacaklarda toplanmasına neden olur ve varis ortaya çıkar. Varis, bacak toplardamarlarının kırmızı, mavi veya mor renge dönüşerek genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hale gelmesidir.

Varis nedir?

Varis hangi evrelerden oluşur?

Kılcal varis, 1-3 mm çapında ince damar genişlemeleridir ve en erken evre olsa bile tanım olarak varistir. Bir sonraki evre, 4 mm çapının üzerinde ki damar genişlemeleridir ve gerçek varislerin görüldüğü  2. evre olarak adlandırılır. Hastalığın ileri evrelerinde bacakta şişlik, ciltte kahverengi-siyah değişiklikler ve genellikle ayak bileğinin iç tarafında yaralar görülür.

Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) nedir, belirti ve semptomları nelerdir?

Varis tedavi edilmezse, Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) adı verilen daha ciddi bir hastalığa ilerleyebilir. Zaman geçtikçe kötüleşen ağrı, şişlik, huzursuzluk ve bacak yorgunluğu, deri hasarı ve daha ciddi vakalarda yara gibi belirtilerle sonuçlanır.

Kimler varis için risk altındadır?

Varisi olduğu halde tedavi edilmeyen kişiler, belirti ve bulgular zaman içerisinde ilerledikçe, KVY hastalığı için daha büyük risk altına girmektedir. KVY herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak ileri yaş bir risk faktörüdür. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Hamile olan kadınlarda, erken dönemde değişen hormonal denge nedeni ile varis görülme eğilimi fazladır. Doğum sonrası birkaç ay içinde bu varisler sıklıkla düzelebilmektedir. Öğretmen, hemşire, polis ve garson gibi uzun süre ayakta durmayı gerektiren işi olan kişilerde daha yaygın olma eğilimindedir. Uzun süre oturarak çalışmak daha az olsa da risk taşımaktadır. Varise ailesel bir yatkınlık söz konusudur ve hastaların önemli bir kısmında aile bireylerinde de varis vardır.

Varis ne tür şikayetlere yol açar?

Kılcal varisler genelde görüntü bozukluğu dışında bir yakınmaya yol açmazlar. Özellikle çapı 3-4 mm üzerinde olan varislerde, görüntü bozukluğuna ek olarak belirgin yakınmalar başlar. Uzun süre ayakta kalma sonrası bacakta ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi oluşabilir. Hastalar bacakta sürekli bir sızlama olduğunu ve dinlenseler de geçmediğini ifade ederler. Bu yakınmalar günün sonuna doğru çok daha belirgin hale gelir.

Geç dönem varis hastalarında, özellikle ayak bileği iç tarafında şişme ve siyaha yakın renk değişikliği başlar. Bu alan kaşıntılıdır ve yara açılabilir. Bu yaralar tipik olarak geniş, ancak derin olmayan yaralardır. Dipleri canlı kırmızıdır. Tedavisi çok güç olan bu yaraların kapanması için uzun süren pansumanlar gereklidir ve tedavi hayat boyunca devam edebilir.

Varis nasıl teşhis edilir?

Günümüzde en sık kullanılan yöntem ultrasondur. Bu yöntem ile gözle görülemeyen derin toplardamarlar incelenebilmekte, kapak yetersizliği değerlendirilebilmektedir. Bu yöntem ağrısız olup, iğne kullanılmamaktadır.

Ne yapabilirsiniz?

Varis hastalığı günümüzde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve birçok özel sağlık sigortası kapsamında tedavi edilebilmektedir. Tedavi yöntemleri hakkında sitemizde genel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mevcut tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi »